Last night we used up some chicken that I had frozen from a B.J.’s rotisserie chicken that I purchased for $ 4.98 a couple of months ago. I made gravy and put the chicken dices into the gravy to heat it up. I served it on rice and added some broccoli as a side dish. Hubby actually went back for seconds which he rarely does. He said it tasted so good. It’s an easy way to make a quick tasty dinner from leftovers. Those 3 pound rotisserie chickens from there or Sam’s Club are a great deal. I can not buy a raw chicken and roast it for the same price. And in case you haven’t seen how I keep them hot when I come home from the store, I just put them in my crockpot on WARM and throw the juice from the container over the top of it. It will stay warm and very moist till you eat. Many times I will buy 2 of them and cut the meat up into pieces and freeze it in dices, food saver it into portions, and put it into the freezer. Then I put the carcasses and skin back into the crockpot, cover with water and cook it all day or overnight to make chicken broth. I either pressure can it to put on my shelf or freeze it in a couple of jars if I am going to use it up within a few months. Why buy chicken broth in a carton or can when this is so much tastier and free.
We love ice cream. Who doesn’t? But because of diet restrictions, we can’t eat a lot of it. For years I made homemade peanut butter keto ice cream. It was delicious and low carb. However, then the price of heavy cream skyrocketed. I refused to pay the price they wanted for it. I had to go pick up scripts for Hubby the other day and I quickly went back to dairy to check out the price on it and eggs at Walmart. To my surprise, the 16 oz. heavy whipping cream(GV) was on rollback for $ 2.96 and dated the beginning of December. I grabbed 4 of them and I will make ice cream soon.
The recipe I use is: 1 and 3/4 cups of heavy whipping cream, 2/3 cup of allulose SF sweetener, 6 Tbsps. of Jif No Sugar Added peanut butter, 1 tsp. of vanilla extract, and a pinch of salt. I put it all in a wide mouth quart mason jar and have Hubby shake it until everything is well combined. Then we freeze it overnight. It is so delicious!
We also love pizza. When we lived in AZ, we used to joke about how no one in AZ could make good NY pizza. Our first search when we moved back here was to look for a good pizza parlor. We stumbled on one when we would go north to check on our home being built. One of the owners made the best NY pizza and we would stop and get lunch on our travel. It was well priced too. Well, due to illness in their family, they had to sell the restaurant. The new people that own it, make the worst pizza ever in my estimation. That started our search for another place. Domino’s is up the street from us but their pizza is awful. The last time we had pizza from Pizza Hut we were very disappointed. We have tried every pizza place in our area. They all disappointed and the price for takeout pizza has gotten ridiculous anyhow. So we tried to keep frozen pizza in our freezer. We have not found one that Hubby likes.
When my children were growing up, I always made homemade pizza. I actually have made it for over 55 years using a crust recipe that I had. But as we have aged our taste buds are different and we no longer like that crust. So we buy a package of two Naan bread from Aldi that gives us two pizzas. It used to be $2.99 but has risen to $ 3.49. It makes a great pizza crust. We use our own spaghetti sauce or even an 8 ounce can of tomato sauce which we spice up with Italian seasonings and powered garlic. I am just a mozzarella cheese lover but Hubby likes pepperoni, green olive, and mozzarella cheese pizza. So I make the pizza half and half. I am willing to try making a homemade crust again if anyone has one that they love. Just leave it in the comments if you want to share it. Otherwise the cost of using the Naan is very reasonable and sure beats the cost of buying any pizza out today.
To sum up, we will not being buying pizza or ice cream. We will make our own. Halo top and other low carb ice creams are very expensive and don’t taste very good.
We buy fresh fruit in season, frozen or canned fruit when it is not in season. I freeze strawberries in June and blueberries and peaches in August when they are in season at the lowest prices here. We have a cherry tree in our yard that gives us pie cherries. I freeze them. This year the birds ate them when they were not quite ripe yet. They must have been very hungry. Hopefully that will not happen again. But I do have 2 gallons in my freezer from 2024 which are perfectly good. I make both peach and strawberry jam. This time of year when apples are in season, I buy them between $ .99 to $ 1.49 a lb. I will pay a little more if Hubby wants a delicious or Honeycrisp apple. But not a lot more. I keep a produce drawer in my freezer just for apples. They keep for months. We use them in Waldorf Coleslaw Salad, in oatmeal, and mainly as a snack. Our preferred snacks these days are apples, a bowl of strawberries with SF whipped cream, bananas, a handful of blueberries, SF pudding, popcorn or party mix.
I went to Top’s the other day just for the loss leaders. I got that loaf of Wonder bread that I talked about prior for $ .99, bananas for $ .47 a lb., butter for $ 2.99 and a dozen eggs for $ 1.49 a lb. The eggs and bread coupon were e-mailed to me by Top’s.
I never got to Aldi’s because I was exhausted after waiting in line for 45 minutes for Hubby’s scripts. I will be going there today.
I hope you all have great day!













