Categories
Every Day

Cost Cutting The Past Week Or Two

I have been working on our family trees the past 24 years. The past 3-4 years, I have deemed ancestry.com way too expensive to buy. However I ran across a July 4th deal that gives me newspapers, all other countries besides the U.S., etc. It was too good to pass up. It was $129.+tax for 6 months. So I have been researching an hour a day. There is a lot of new stuff out there.

We have been eating a lot of cold things for dinners. It has been just too hot to cook. Lots of sandwiches, taco bowls(just heat the meat in the microwave) with ground beef, taco seasoning, salsa, black olives, Mexican cheeses, taco sauce, and sour cream. We use Cantina tortilla chips to scoop it up. Caesar salads and macaroni salads have been on the menu too. We have lots of leftovers so we will pick from those for dinner tonight.

Have any of you guys purchased Bubba’s Angus Beef Burgers that are frozen and come in a box? I had heard many people talk about them but had never tried them. Recently I saw a video where a butcher did a taste test of many of the frozen burger brands. These burgers were his #1 pick. Because of that, I purchased one 2 lb.(1/3 lb. each burger) box to try them. Hubby absolutely loved them. We usually use organic 80/20 hamburger meat and make our own. But we do keep a box of frozen for when we are tired or just busy. Up to this point, I just purchased ones that were a Walmart brand. Not any more! These are the best burgers we have ever eaten. I can’t describe how good they were. If you haven’t tried them, try a box. I think you will be amazed. I did some research in my area and B. J.’s has the best price. They have a 12 burger pack for $25.29 and they had a 3 dollar coupon off so I got one box. If you don’t have a B.J.’s, I found the next best price at Walmart. A 6 count box was $13.97.

Hubby is mowing our lawn. It is the first day it hasn’t rained in about 4 days. We are getting ready for a wall to be installed on Monday around our grill. It is necessary to keep our grill from getting damaged. The winds blow them over. We are on our second one because the winds destroyed the last one. I was hoping that our landscaper would be here before this. But he didn’t come earlier because he caught Covid and would not come near us. I was very happy that he waited until he was over it.

I filled the car up with gasoline this week. I had Top’s points equaling $1.20 off per gallon. Our Top’s gas here is $ 3.56 a gallon so I paid $ 2.36 a gallon. Now we will make sure it lasts a while.

We had 4 tornadoes touch down 3 days ago here in Western New York. We had warnings but fortunately our county was not hit. Most importantly no one in the tornadoes paths were injured. But there is lots of damage to property and homes. Many people are still without power.

What have you been doing lately to save a little money?

Categories
Every Day

A Little Of This And A Little Of That

I woke up the other morning craving fried chicken and corn on the cob. Momentarily, I thought about going to Popeye’s or the gas station that makes delicious fried chicken every day. But I decided to make it at home for dinner. I had chicken breasts in the freezer that only cost me $ 1.88 a lb. I grabbed 2 breasts and weighed them. They totaled 1.5 lbs. I cut them in half lengthwise. That gave me 4 pieces that cost $ 2.82 for all or $ .705 for each. I coated them with seasoned( garlic powder, onion powder, salt, pepper, and paprika)flour and egg. I fried them in about $ .30 worth of oil. When I was frying them, I couldn’t help but notice the big bubbles that were in the pan. That told me these breasts would not be greasy and they weren’t.

Then I wrapped two ears of corn in 2 wet pieces of paper towels and microwaved them for 4-5 minutes. The corn cost me $ .29 each. or $ 1.16 for 4 ears.

Each meal ended up costing us $ 2.14 each plus the minimal cost of spices and a pat of butter for the corn. That cost is for 2 people.

I know I would have spent close to $15.+ tax for Popeye’s and about $16.+tax at the gas station. So I saved quite a bit of money and I think my chicken tastes much better.

Because we cook at home most of the time, we can afford to go out to dinner on specials occasions. Hubby and I celebrated our 57th Anniversary on Monday. We had a wonderful lazy day, talked to both of our sons, and went out to dinner at the Village Eatery for Italian food last night. We had not been there since before Covid. Their food was delicious. We came home with dessert and half of each of our meals for dinner Tuesday night. I had Chicken Pietro: sun dried tomatoes, artichoke hearts, spinach, portobello mushrooms, and chicken sauteed in a white wine sauce on a bed of angel hair spaghetti. Hubby will finish his veal parmigiana. The waitress wrapped us two pieces of Italian bread to go with our leftovers. We had 3 drinks( $ 1.00 off each, a Happy Hour Special) between us and our total bill with a 20% tip came to $ 115.00. It was a wonderful celebration without a very high price. We like to support family owned restaurants.

I have been reorganizing our pantries. They don’t take long to be a mess when I don’t have time to put things away as I buy them. So I have been concentrating on that. Hubby asked me the other night when we cooked rib eye steaks if we had steak sauce. I looked and told him no. So I picked up 2 bottles the other day. When I was rearranging, I found 5 bottles, Now we have 7. This is why I should inventory more often. Yikes.

I hope you all had a great July 4th. We were invited to a cookout at our neighbor’s next door. It was mostly family but our neighbors on the other side of me were invited too. So we decided to go for a bit. But we ended up having a fantastic time chatting with their parents who are all about our age. So the bit turned into 3 hours. There were about 20 young children there who were enjoying the pool. Then later the oldest child who is 13 organized a bunch of games for the little kids. We enjoyed watching them because it brought back memories of our childhoods and our sons’ childhoods. There was so much food offered. Hubby and I just grabbed a cheeseburger, some macaroni salad, and a beer. Then later the hostess brought me a piece of strawberry cheesecake that a family member had made. I shared with Hubby and it was delicious. We could have pigged out on all of it but that would have only made us feel stuffed. We are finding that as we age, we eat less and two meals a day is plenty.

I did some shopping yesterday also. Walmart is having sale days and since I have Walmart+, I was able to shop a few days earlier than everyone else. I looked at what was on sale last night after we got home from dinner. I have been looking specifically for summer pajamas since mine have worn out after 24 years. I lucked out and got 3 summer lounge wear sets for $59.83. I also found 2 dressy tops for the summer for $ 24. I have what I need for years now.

I will write more in the next few days. I am tired tonight so I am going to bed early.

Have you done anything to save money this week? We did some spending also. You will see more frugal things we did when I write later.

Categories
Every Day

Our Savings for June 2024 That Went Towards Our Savings Goal

Our income monthly comes from many different sources. We have a pension, Social Security income, interest from a # of different credit union accounts, and this month we got another 2023 Federal Tax return check. The IRS had paid us most of our Federal Tax return a number of months ago. However due to a mistake with their software, we had to file an amended return and they owed us for an energy credit which they paid along with interest about a week ago. So our monthly income this month was more than it usually is. Just a few months ago we had lots of stocks and bonds which we cashed out of because I recognized that the market was being manipulated. We did our best to save every penny but besides paying for our regular bills in June, we had to pay out about $1300. for a repair to our garage door. We took that from our emergency fund but I paid it back to the emergency fund out of our June monthly income on June 30th.

So as I told you at the end of last month, we had $ 113,028.70 left to reach our goal. We were able to save $12, 239.02 in June. So we now have a balance of $100,789.68 to reach our goal.

So we are in the month of July now. I did spend $ 164. this morning for a large B.J.’s grocery order. I had to run some errands and it was on my route. I was too tired to take pictures when I got home.

I will be shopping tomorrow at Top’s to pick up some sale items. I may go to Niagara Produce also. I hope to show you those.

We will be working even harder this month to save money. I don’t expect to save anywhere near that much every month as this month. It all depends on how much the yearly bills are that we have to pay when they come due.

I know that some of you are saving for your own goals along with me. How did you guys do?