
We are now making our own yogurt. I had to buy one container to use as a starter. But with each successive batch, I save some to make the next batch.
We eat what is in our home already. The biggest reason is so that things do not go to waste. The next reason is that some of the prices over the last couple of days are starting to come down especially on eggs. They are now down $4.00 for a 60 count since the last time I purchased that box. By keeping my price book, I can tell when something has been reduced. I think they will continue moving in that direction so I will be buying nothing that is already on our shelves or in our freezers. That food was a whole lot cheaper than the prices now so while prices fall I will use up that food.
We continue to make more and more bread items. We are now making our own pizza dough every 2 weeks.
I buy fresh potatoes so that I can make baked potatoes, mashed potatoes, wedges, French fries, fried potatoes, hash browns and potato pancakes. I can get the fresh for about $ .40 a lb. That is a lot cheaper than canned or frozen.
We make our own puddings and jellos from the boxed. Buying the ready made is so much more expensive. I stockpiled about 100 of each over the last 4 years at $.68 each. They are now $ .98 each and up.
We buy generic(store brands) when we can. They are much cheaper. But they have to have very few ingredients when I do that.
I always shop with a list. That prevents me from impulse buying.
Hubby is hooked on diet cola again. I am trying to get him to drink more iced tea. We do buy pomegranate juice that we each drink about 1/2 cup a day for our health.
I am now buying chunks of cheese and grating my own. We have decided that we don’t want the cellulose in our food.
Ninety eight percent of the time I only buy on sale items. I will buy a lot when there is a a good deal. That way I rarely have to pay full price for anything.
I use Fetch to scan my receipts to earn gift cards which I use to defray the cost of groceries.
Well that is enough for now about groceries.
The picture above is of my brunch yesterday. I had my pomegranate juice with 2 eggs over easy and a piece of salmon. One of the reasons we watch our pennies is so that we can afford to buy salmon occasionally. This had been in my freezer for a couple of months. I bought it on sale for $7.99 a lb. which is a great price for my area. It was such a treat. Yes, I pan fried it in butter. I like the crunch.
We have been eating reuben sandwiches the last couple of nights using up the corned beef that I cooked for St. Patrick’s Day. Hubby makes them using the indoor grill in our home. I think we will probably have them again tonight. The rest of the corned beef I will freeze for other meals.
Hubby and I have watched our shows that we DVR for entertainment this week. We have also taken advantage of the warm weather and sunshine by sitting outside.
Hubby has been trimming the bushes. Our landscape guy will be coming the beginning of April to do the real Spring cleanup and mulch all of our gardens. Unfortunately we have lost 1 tree and are about to lose 3 others in our yard. Our pear tree which was so beautiful is dead due to a blight in this area. The same blight is killing 3 spruce trees that are about 20 ft. tall. We are trying to figure out what we want to do to replace them or have them cut down. Trees are so expensive. We are getting older every day and probably won’t be around to see them grow. So most likely we will have them removed and take the stones up that encircle those areas and plant grass.
It was our turn to read the electric and gas meters so I read them yesterday and submitted them to the company. We used 120 ccf’s of natural gas which is about what we used for the same period last year. Our electric usage was 490 kwh which is about normal for us. I expect our bill will be huge. I will let you know when we get it. I never realized until President Trump mentioned that New York state has the highest energy prices in the nation and that is why he is working with our Governor to bring the pipeline in. He says it will lower our costs. I hope so because right now it is so expensive.
I perused the new ads for next week and I don’t see any good deals that I can use. So I will probably not grocery shop.
That is it for today.